Budapest - HU
Budapest
FLOW Partner: BKK Budapesti Közlekedési Központ

Budapest Magyarország fővárosaként, valamint gazdasági és politikai központjaként Közép-Európa legnagyobb nagyvárosi térsége. Budapest Európa hetedik legnagyobb városa. Fejlett szolgáltatási szektorának köszönhetően Közép-Európa pénzügyi központjaként tartják számon. Budapest Közép-Európában a közlekedés menedzsment szervezeti fejlettségét tekintve is vezető szerepet tölt be, köszönhetően a közlekedési módok közötti integrációnak és a fenntartható intézkedések megvalósításához kialakított intézményi háttérnek.
Budapest agglomerációjának 80 településéről mintegy 800.000 lakos hétköznapokon napi 400.000 egyéni gépjárműves utazással terheli Budapest közlekedési hálózatát, amely az agglomerációs utazások 2/3-a. A legjelentősebb közlekedési kihívások közé tartozik Budapesten a közlekedési torlódások és a parkolás problémája, a magas színvonalú intermodális csomópontok hiánya, valamint az egyes városrészeket összekötő hálózati elemek korlátai.
FLOW feladatok
Budapest fenntartható mobilitási céljai
A Balázs Mór-tervben, Budapest első fenntartható városi mobilitási stratégiai dokumentumában, a Főváros a kerékpáros részarány 2030-ig 10%-ra való növelését tűzte ki célul. A jelenlegi részarány 2,3%. Az egyik legfontosabb eszköz a kitűzött cél eléréséhez a MOL Bubi kerékpáros közösségi közlekedési rendszer. A BKK 2014 szeptemberében indította el a MOL Bubi rendszert 1100 kerékpárral és 76 állomással, amelyből számos a közlekedési problémákkal sújtott Belvárosban található. A rendszert a sikeres indulásnak köszönhetően 2015-ben további 50 kerékpárral és 15 állomással bővítették. A BKK számos kerékpárosbarát intézkedést vezetett be a MOL Bubi belvárosi területén a kerékpáros közlekedés elősegítésére. Ilyen jellegű intézkedések a kerékpársávok, az előretolt kerékpáros felálló helyek, a forgalomcsillapító intézkedések, vagy az egyirányú utcák ellenirányú kerékpározhatósága.
Makroszkopikus modellezés a FLOW projektben
A FLOW segítségével a BKK olyan adatokat fog gyűjteni, amelyeknek segítségével a 2015-re elkészülő Egységes Forgalmi Modell (EFM – Budapest közlekedési makro-modellje) kerékpáros rétegét fogja fejleszteni. A kerékpárosbarát belvárosi környezet torlódásokra kifejtett hatását fogjuk ex-ante és ex-post értékelni.
Várható eredmények
A modellezés eredményeként kimutatható lesz, hogy a MOL Bubi rendszer és a kerékpárosbarát intézkedések milyen hatással bírnak a belvárosi torlódásokra Budapesten, valamint hogy hatékonyan hozzájárulnak-e a kitűzött 10%-os kerékpáros részarány eléréséhez.
További információ Budapestről és a BKK-ról az alábbi linkeken érhető el: